Протипожежні перешкоди є невід'ємною частиною комплексних заходів щодо забезпечення захисту будинків і споруд при спалахи. До подібних перешкод належать та двері. Пожежа може швидко поширюватися по будівлі, якщо не зустрічає на своєму шляху ніяких спеціальних перепон. Особливо схильна займання звичайна, чи не протипожежні двері з легкозаймистих матеріалів. У таких дверях майже завжди є щілини між полотном і коробкою, через які легко просочується полум'я, що охоплює незабаром ці двері цілком. Протипожежні двері, на відміну від звичайних, в стані протистояти вогню. Протягом певного проміжку часу, достатнього для того, щоб люди покинули охоплену пожежею приміщення, вони не пропускають дим і полум'я, зберігаючи також свою цілісність і стійкість. існує регулювання пожежної безпеки на державному рівні - норми і стандарти вимагають встановлення протипожежних дверей в більшості громадських будівель і споруд.
На що звертати увагу при виборі протипожежних дверей
Головним показником, за яким оцінюють якість протипожежних дверей, є межа вогнестійкості, встановлюваний у хвилинах -. Він показує період часу, протягом якого двері зможе протистояти вогню, виконуючи свої головні захисні функції
Як правило, мінімальним числом для цього показника є 15 хвилин, а поширеним максимальним - 120 хвилин. Межа вогнестійкості встановлюється в ході спеціальних випробувань, які повинні проводитися відповідно до вимог національних стандартів з пожежної безпеки. Після проходження випробувань і на підставі їх результатів всі протипожежні двері сертифікуються.
Надійна протипожежні двері обов'язково повинна бути забезпечена спеціальним маркуванням з наступною інформацією:
- Найменування виробу, назва компанії виробника
- Показник вогнестійкості
- Номер партії
-. Опис використовуваного при виготовленні двері технологічного процесу
Якщо на протипожежних дверей є скло, то на ньому також повинна бути відповідна маркування.
Що означає абревіатура EI
Показник граничної вогнестійкості дверей встановлюється залежно від швидкості, з якою в умовах пожежі з цими дверима відбуваються наступні критичні зміни:
? втрата несучої здатності - це повне обвалення дверної конструкції або утворення на ній граничних і неприпустимих деформацій. Позначається буквою R
? втрата цілісності - виникнення глибоких, наскрізних тріщин, що дають можливість проникнути полум'я і диму. Позначається буквою Є.
? втрата теплоізолюючих властивостей - температура на звороті дверей, не підлягає впливу нагрівання або вогню, піднімається до гранично допустимих показників для матеріалу цієї двері. Позначається як I.
Таким чином, межа вогнестійкості для протипожежних дверей позначається як E / I / R / всі три букви + кількість хвилин, протягом яких з дверима відбувається одне з вищеназваних необоротних змін.
Наприклад, межа вогнестійкості R 120 - це втрата несучої здатності через 120 хвилин, RE 60 - втрата несучої здатності або цілісності через 60 хвилин (в незалежності від того, яке з необоротних змін настане раніше), REI 30 - втрата одного з трьох показників або всіх одночасно через 30 хвилин після початку впливу інтенсивного тепла або полум'я. Відповідно з проведеними випробуваннями, житлові та офісні приміщення вигорають протягом 15-40 хвилин, залежно від наповнення. Тому, мінімальним показником вогнестійкості для дверей є 15 хв.
Як і де необхідно встановлювати протипожежні двері
У першу чергу, протипожежні двері повинні бути встановлені в громадських приміщеннях, де знаходиться велика кількість потенційно небезпечного обладнання, з високою ймовірністю займання.
Також пожежна двері повинна відокремлювати офісні приміщення від житлових, якщо вони знаходяться на одному поверсі.
Однією з вимог до установки протипожежних дверей є їх безперешкодне розорювання в бік напрямку руху людей до виходу.
Евакуаційні протипожежні виходи на поверхах і у вестибюлях не повинні бути закриті, а також не повинні мати будь-яких затворів, які можуть перешкоджати вільному відкриванню дверей. Протипожежні двері в обов'язковому порядку повинні мати доводчики, для забезпечення їх автоматичного закривання.
Що стосується розмірів протипожежних дверей, то їх висота, як правило, не повинна бути менше 2 м, а ширина залежить від кількості людей, які ймовірно будуть евакуюватися через ці двері у випадку пожежі - мінімум 0,7 м для дверей, що відокремлюють одиночні робочі місця , мінімум 1,2 м -. для приміщень з 15 і більше людьми, і в середньому 1 м для всіх інших випадків.