Дуже часто, купуючи меблі чи двері, покупець задається головним питанням: який матеріал закладений в основу товару. Адже від його якості залежить термін експлуатації, зовнішній вигляд і багато іншого. Меблі та двері в даний час виготовляються з різноманітних матеріалів, і, щоб зробити правильний вибір потрібно знати деяку інформацію. Так, наприклад, у виробництві міжкімнатних дверей найбільш популярний матеріал МДФ і шпон.
МДФ або мілкодисперсная фракція - це деревоволокниста плита, створена за сучасною спеціальною технологією, що виключає застосування синтетичних зв'язуючих. Кілька десятків років тому практично всі меблі і двері економ-класу виготовлялися з деревостружкових і деревоволокнистих плит, але міцність такого матеріалу залишала бажати кращого, адже він боявся вологи, міг бути враженим грибком, не витримував сильного механічного впливу і з часом міг деформуватися. Прогрес створив деревноволокнисту плиту нового покоління, де в технології виробництва було застосовано гаряче пресування, яке призвело до того, що деревні волокна при нагріванні стали виділяти натуральну речовину - лігнін, що стало основним сполучним елементом між волокнами. Так з'явився екологічно чистий матеріал МДФ з високими характеристиками міцності. Плити МДФ не бояться вологи, високої температури і її перепадів, їм не страшна руйнівна дія грибка, здатного перетворити деревину і плити ДСП та ДВП на потерть. З плитами МДФ можна проводити різноманітні роботи по обробці. Фрезерування, ламінування, шпонування, фарбування лаками і емалями значно розширюють застосування даного матеріалу. Як правило, він йде на виготовлення меблів для кухні і ванних кімнат, для міжкімнатних дверей, а також застосовується в будівництві.
Шпон являє собою тонкі листи деревини, які повною мірою виявляють всю природну красу дерева будь-якої породи. Використання шпону дозволяє створювати двері зі звичайної недорогої деревини, наприклад, із соснового каркасу з покриттям шпоном елітних порід. Це економить кошти покупця, і в якійсь мірі рятує ліси від тотального вирубування. Адже з одного стовбура нарізається значна кількість листів шпону, які підуть на обробку не одних дверей.
Дані листи можуть бути виготовлені кількома способами: струганням, пилянням і лущенням. Для цих цілей використовують товсті і довгі деревні бруси, або короткі колоди.
Шпон струганий виробляється з цінних порід деревини з красивою текстурою. У результаті стругання за певним напрямом проявляється весь природний малюнок деревини. Кожна порода вимагає свого напрямку стругання, щоб виявити по максимуму візерунки і природну красу дерева. Щоб надалі було легко підібрати візерунок, всі листи шпону, отримані з одного бруса, укладають по порядку. Дуб, бук, горіх, венге, червоне дерево, зебрано і багато інших цінних твердих порід служать матеріалом для виготовлення струганого шпону, який зазвичай має товщину від 0.2 до 5 мм.
Шпон пиляний отримують з хвойних порід деревини, таких як ялина, ялиця, сосна. Даний шпон отримують на фанеропільних верстатах, його товщина становить від 1 до 10 мм. Його застосовують у меблевому виробництві і для покриття музичних інструментів.
Шпон лущений - це найпоширеніший вид шпону. Товщина його від 1 до 10 мм. Виходить шляхом зняття з колоди стружки вкругову. Для цього використовується деревина дуба, сосни, вільхи та інших порід деревини.
існує також шпон реконструйований або шпон fine-line. Його отримують з тонких шарів натурального дерева, які фарбують окремо і склеюють між собою. Така технологія дозволяє імітувати цінні породи деревини, але насправді, зазвичай, застосовується шпон, знятий з тополі, або штучний.
Якщо порівнювати МДФ і шпон, то перший матеріал набагато міцніший і надійніший. Шпон же схильний до дії сонячних променів, вологи та механічних пошкоджень, тому його обов'язково покривають лакофарбовими матеріалами в декілька шарів. Але шпон, особливо струганий, має дуже привабливий зовнішній вигляд, так як ніщо не зрівняється з натуральною красою деревини, яку створювала сама природа. Так на чому ж зупинити свій вибір? Сучасні технології створюють матеріали і покриття для них дуже міцні та довговічні. Так, двері з МДФ будуть служити вірою і правдою багато років, при цьому існує безліч варіантів їх обробки. і найцікавіше, що один з найкращих варіантів - це покриття МДФ все тим же натуральним шпоном. Шпон клеять на листи МДФ за допомогою гарячого вакуумного пресування, яке дає чудову якість. Зверху шпон обов'язково покривають лаком. Двері виходить міцними і красивими, стійкими до вологи. існують моделі дверей, які теж покриті шпоном, але без прошарку МДФ і тоді в процесі експлуатації, особливо у вологих приміщеннях, дверне полотно може почати деформуватися і розклеюватися.
Отже, кращим вибором буде МДФ з різними покриттями, які наділяють даний матеріал певною декоративністю, і шпон, який наклеєний на панелі МДФ. Шпон, який наклеєний на звичайні деревостружкові плити, більш вразливий. МДФ і шпон є натуральними і екологічно чистими матеріалами, вартість їх відносно невисока, а естетичні показники чудові а що саме вибрати - залежить вже від уподобань покупця.