Крім прибирання від пилу і змащування гумових ущільнювачів для правильної роботи металопластикових дверей потрібно стежити за справністю її механізмів. Іноді вони починають функціонувати не так, як зазвичай. Дверима стає незручно користуватися. Буває, що створка закривається неправильно, а фурнітура рухається туго відразу після установки. Розглянемо причини неполадок таких механізмів і поради, як відрегулювати металопластикові двері самостійно.
Коли потрібно регулювати пластикові двері
У дверей ПВХ, як і у вікон, є літній і зимовий режим. Це те, наскільки полотно притискається до коробу. Влітку контакт не повинен бути занадто щільним, оскільки від високої температури гума розширюється і розм'якшується. Взимку ж необхідне щільніше прилягання, оскільки гума від холоду стискається і стає грубшою. Коли створка добре притиснута до короба, не виникає протягів.
Однак, буває, що у пластикових дверей стоїть зимовий режим, а вона пропускає холод. Це відбувається через те, що полотно не щільно прилягає до рами через неправильне налаштування механізмів. Герметичність прилеглої створки перевіряють за допомогою паперового листа. Його вставляють між дверима і коробом, закривають створку, потім намагаються витягнути листок. Він легко виймається, якщо полотно прилягає не щільно. У такому разі потрібно відрегулювати силу притискання створки до короба. Налаштування проводять у механізмах петель дверей.
Коли при закриванні і відкриванні дверей відчувається тертя створки по рамі, з часом це може призвести до пошкодження профілю. Тому потрібно відрегулювати положення полотна.
Які ще бувають неполадки пластикових дверей:
- Коли полотно зачіпає поріг, значить двері провисли і вгорі з'явилася щілина.
- Ручка перестає повертатися повністю, у неї тугий хід або вона бовтається.
- Створка не притискається до короба до кінця. Вона насилу закривається або навпаки – занадто вільно фіксується.
Щоб усунути такі несправності, потрібно правильно налаштувати механізми пластикових дверей. Це можна зробити самостійно. Якщо під рукою є відповідний інструмент і проста інструкція, регулювання пластикових дверей пройде успішно.
Причини несправностей дверей з ПВХ
На роботу механізмів пластикових дверей впливають такі фактори:
- Будинок недавно побудований, відбувається його усаджування. Через це злегка змінюється положення короба і полотна відносно один одного.
- На створці сушать одяг, або катаються діти. Під надмірною вагою вона може просідати.
- Модель дверей неякісна, полотно може провисати від власної тяжкості. Також на нього впливають різкі перепади температури.
- Двері встановлювали самостійно, були помилки в монтажі або не проводилося налаштування механізмів.
Підготовка перед тим, як відрегулювати металопластикові двері
Щоб налаштувати пластикові двері, знадобляться такі інструменти:
- Плоска і хрестова викрутки.
- Шестигранний ключ. Можна дізнатися заздалегідь, який потрібен розмір. Найчастіше це 6, 4 або 5 мм.
- Пасатіжі, щоб виймати заглушки.
- Машинне масло або спеціальне мастило для фурнітури.
Важливо враховувати, що регулювання балконних і вхідних пластикових дверей трохи розрізняється. Двері, які встановлюють на балкони, більш вузькі. Вони виготовлені з того ж профілю, що і вікна, застосовується така ж фурнітура. Тому налаштування розташування полотна подібне до регулювання вікна.
Вхідні металопластикові двері виготовляють з широкого профілю і встановлюють спеціальні петлі і запірні механізми. Хоча принцип регулювання схожий з тим, як налаштовують балконні двері, є деякі особливості, про які йтиметься нижче.
Типи регулювання пластикових дверей
Найчастіше потрібне таке коригування елементів пластикових дверей:
- Вертикальне налаштування полотна.
- Горизонтальне регулювання стулки.
- Налаштування бічного положення полотна.
- Налаштування щільності притискання стулки до короба.
- Налаштування ручок.
Як регулювати прижим двері ПВХ
Створка пластикових дверей кріпиться в двох або трьох місцях фіксації за допомогою петель. Щоб усунути протяг, потрібно їх відрегулювати. Це роблять таким чином:
- Полотно відкривають, але не повністю.
- Ключ опускають у поглиблення механізму петлі і повертають в ліву або праву сторону до вирівнювання створки.
- Потрібно прокрутити всі місця фіксації на одному боці.
Налаштовують ексцентрики, які визначають, з якою силою різні частини дверей будуть примикати один до одного. Щоб зробити фронтальне регулювання полотна потрібно слідувати таким етапам:
- Знімають декоративні накладки, відкривають стулку і переводять блокування в неактивний режим.
- Дверне полотно відсувають зверху, щоб з'явився доступ до ексцентриків. Їх повертають праворуч або ліворуч.
- Важливо не забути очистити і змастити всі рухомі елементи механізмів машинним маслом.
- Після налаштування блокиратор повертають в робоче положення і встановлювати двері на місце. Щоб полотно максимально притискалося до короба, ексцентрики виставляють у крайнє положення.
Вертикальне регулювання пластикових дверей
Якщо пластикові двері оснащені поворотно-відкидною системою, потрібно змінити положення полотна, піднімаючи або опускаючи його. Для цього підкручують регулювальні гвинти.
Як налаштовувати пластикові двері у вертикальній площині:
- Ручку дверей фіксують у горизонтальному положенні. Створку відкривають, але не навстіж.
- Знімають захисні декоративні елементи з області петель. Це потрібно зробити акуратно, щоб не зашкодити їх.
- Знадобиться інструмент - шестигранний ключ відповідного діаметра. Його вставляють у гвинт. Якщо потрібно підняти двері, гвинт повертають зліва направо. Щоб опустити стулку, інструмент рухають ліворуч. При цьому відстежують, як полотно розташовується в площині по відношенню до коробу.
Найчастіше достатньо 2-3 обертів інструменту. Інакше, є ризик надмірно пересунути полотно. Коли регулювання пластикових дверей завершено, перевіряють, чи правильно зачиняється полотно.
Горизонтальне налаштування пластикових дверей
Дотримуються таких етапів:
- Створку розпахують і видаляють декоративний захист з верхньої петлі, якщо є перекіс по верху.
- Щоб пересунути полотно праворуч, гвинт повертають зправа наліво. Стулка переміщується ліворуч, якщо прокручувати регулювальний елемент зліва направо.
- Якщо полотно перекосилося тільки внизу, тоді налаштовують нижню петлю. Також підтягують або послаблюють гвинти.
- Після налаштування перевіряють, чи легко відкриваються і зачиняється двері. Вона повинна обертатися на петлях без затримок і зусиль.
Як регулювати розташування бічної частини полотна
Іноді стулка затирається збоку, зазвичай в області замку і ручки. Щоб відрегулювати розташування полотна, спочатку налаштовують нижній гвинт, який знаходиться збоку з внутрішнього боку стулки. Він вгорі навісу. Його потрібно закрутити за годинниковою стрілкою, зробити 2-3 оберти. Полотно притискається ближче до навісу. Якщо це не вирішило проблему, тоді потрібно налаштувати верхній навіс. Він розташований у верхній петлі у вигляді гвинта, розрахованого на шестигранник або гвинт-зірочку. Інструмент обертають за годинниковою стрілкою і роблять два оберти.
Налаштування шарнірів
У конструкції механізму петель є шарніри, завдяки яким полотно повертається м'яко і легко. Щоб у них був вільний хід, їх потрібно періодично змащувати. Також може знадобитися вертикальне налаштування шарнірів. Для цього знімають ковпачки, що ізолюють їх, вставляють викрутку в поглиблення в торці і повертають. Щоб відрегулювати шарніри у вертикальному напрямку, потрібно притягнути гвинт.
Регулювання ручки пластикових дверей самостійно
Незалежно від того, бовтається ручка або туго закривається, метод виправлення таких неполадок один. Знімають захисну накладку, що прикриває кріплення. Якщо ручка хитається, гвинти закручують, а при тугому ході – послаблюють.
Як відрегулювати двері до зими своїми руками
Потрібно налаштувати правильне положення полотна по відношенню до коробу. Для цього ключем-шестигранником або викруткою повертають ексцентрики, встановлені по периметру створки. Якщо ексцентрик гладкий, його налаштовують плоскогубцями. У зимовому режимі мітка на ексцентриці повинна бути розташована в бік короба.
Регулювання петель вхідних пластикових дверей
Щоб вирівняти положення створки на петлях і усунути перекіс, слідують таким рекомендаціям:
- Верхній торцевий гвинт дозволяє змінити силу притиску біля петель. Для цього знімають декоративну накладку і повертають ексцентрик шестигранним ключем.
- Щоб посилити режим, повертають штифтовий модуль, розташований у частині петлі на рамі.
- Інші роботи з регулювання проводять так само, як з балконними пластиковими дверима.
Як знизити ризик неполадок з пластиковими дверима
Можна встановити додаткові пристосування, які знімають навантаження з полотна:
- Мікроліфт - рухома пластина, яку монтують в торець полотна або вона являє собою ролик на нижній частині створки. Він не дає провисати полотну, коли воно закрито. Це додаткова опора, що бере на себе частину навантажень ваги створки. Бажано обов'язково встановлювати мікроліфт на габаритні важкі пластикові двері з двокамерним склопакетом.
- Обмежувач відкривання дверей у вигляді шини. Цей пристрій знижує ризик провисання полотна, оскільки бере на себе частину ваги. Також шина не дає створці вдарятися об укоси.
Відрегулювати пластикові двері своїми руками нескладно. А щоб вона служила якомога довше, вибирають якісні вироби від надійних виробників. Також можна використовувати додаткові пристосування, що знімають навантаження з механізмів. Своєчасне очищення і змащення деталей подовжує термін їх служби. При належному догляді пластикові двері комфортні у використанні і працюють справно довгий час.